erhurmanin

Erhürman: “CTP, geçici istihdam yapılmayacak sözünü tutmazsa ben burada yokum”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugün gerçekleştirdiği birleşiminde “Grev erteleme ve yasaklama kararları” konulu gündem dışı konuşma yapan CTP/BG Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman, geçici personel uygulaması konusunda söylenenlerin “polisin bugüne dek görevini yapmadığını” gösterdiğini belirterek, “Buradan Polis Genel Müdürlüğü’nü göreve çağırıyor ve suç işleyenler hakkında işlem yapmasını istiyorum” dedi.

Kamu Görevlileri Yasası’nın ilgili düzenlemelerini okuyan ve yorumlar yapan Erhürman, Personel Dairesi’nin “geçici personelin gerekli olduğuna dair uygunluk bildirimi” vermesi gerektiğini belirtti.

Erhürman, eğer asıl ve sürekli kadrolara Personel Dairesi eliyle uygunluk bildirimi verilmişse, suç işlendiğini söyledi.

Geçici personelin sınavla istihdam edilmesi gerektiğini, aksinin suç olduğunu kaydeden Tufan Erhürman, “kamu hizmetinde istihdam edilen bir kişi başkasının haklarını ihlal eden keyfi fiil yapar veya yapılmasına fırsat verirse hafif bir suç işlediğine dair” düzenlemeyi okudu.

Karpaz’daki okullara CTP/BG döneminde istihdam edilen müstahdemlerin durdurulduğunu ve aynı mevkiye ertesi gün UBP tarafından atama yapıldığını hatırlatan Erhürman, bununun da unutulmamasını istedi.

“CTP GEÇİCİ İSTİHDAM YAPILMAYACAK SÖZÜNÜ TUTMAZSA BEN BURADA YOKUM”

“CTP geçici istihdam yapılmayacak sözünü tutmazsa ben burada yokum” diyen Erhürman, herkesin samimiyetini ve dürüstlüğünü ortaya koymasını istedi.

Kurultay döneminde aykırı geçici istihdam yapanlardan bazılarının şimdi milletvekili olmadığını, dokunulmazlığı da bulunmadığını, Personel Dairesi müdürünün de dokunulmazlığı olmadığını kaydeden Tufan Erhürman, polisin gerekli işlemi başlatması çağrısını yineledi.

ELEKTRİK ÜCRETLERİNDE ALT VE ÜST LİMİT

Erhürman, elektrik ücretlerinin alt ve üst sınırlarının; ilke ve ölçülerin yasayla belirlenmesi gerektiğini ancak bu sınırlar içinde tüzük ya da Bakanlar Kurulu kararı alınabileceğini söyledi.

Erhürman, kamu hizmeti olan elektriğe ödenen rakamın, Anayasa’nın 75’inci maddesine göre harç olduğunu belirtti.

“GREV ERTELEMELER ANAYASA’YA AYKIRI”

Hukukun gereği yapılsaydı, bugün gereksiz kavgalar yapılmayacağını belirten Erhürman, grev erteleme kararlarının on yıllardır anayasaya aykırı şekilde yapıldığını, çünkü buna da “teamül” denildiğini söyledi.

Anayasa’ya göre grevler konusunda yasayla sınırlama yapılabileceğini; yasaya göre erteleme yapılabileceğini ancak emirnameyle yasak getirildiğini kaydeden Erhürman, son olarak Ercan’da trafik kontrolörlerinin grevinin de böyle yasaklandığını belirtti.

Erhürman, önce trafik kontrolörlüğünün elzem hizmetler arasına alındığını ve ardından yasaklama kararı üretildiğini anlattı.

Erhürman, “Hukuka uymak hayatımızı çok kolaylaştıracak” diyerek polisi yeniden göreve çağırdı.

Yorum Yaz